Przejdź do treści
baner_produkcja Blog

Trendy w rozwoju IT dla produkcji w 2023 roku.

 

Zdjęcie trendsUdział w targach IoT w Barcelonie 2023 sprawił, że zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, co w najbliższym czasie będzie determinowało rozwój IT w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Czy będzie to trend środowiskowy, tak silnie obecnie promowany w mediach, sztuczna inteligencja, a może niezawodna łączność oparta o 5G? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Aby przedstawić Państwu jak najbardziej obiektywne i rzetelne dane, prześledzimy aktualne światowe trendy, bazując na raportach opracowanych przez firmę Gartner oraz publikacjach trzech wiodących światowych producentów IT: Microsoft, HP i IBM. W kolejnym kroku sprawdzimy w jaki sposób polscy producenci, mogą realizować swoje cele biznesowe dzięki wdrażaniu światowych trendów do posiadanej infrastruktury IT. Zapraszamy do lektury:)

"Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą. "

- Henry Ford, założyciel Ford Motor Company

Wg Gartnera w 2023 roku kluczowymi priorytetami, które wpłynął na trendy w rozwoju IT będą:

  • Optymalizacja - zwiększenia niezawodności, usprawnienia podejmowania decyzji w oparciu o dane oraz utrzymania wartości i integralności systemów sztucznej inteligencji (AI) w produkcji.

  • Skalowanie produktywności i wartości dla klienta dzięki przyspieszeniu wertykalnej oferty, zwiększenia tempa dostarczania produktów i umożliwienia łączności w dowolnym miejscu
  • Rozwiązania pionierskie (super aplikacje, sztuczna inteligencja, Metaverse) - koncentrują się na umożliwieniu zmiany modelu biznesowego, ponownym odkryciu zaangażowania pracowników i klientów oraz przyspieszeniu strategii pozyskiwania nowych rynków wirtualnych.
  • Dążenie do zrównoważonych rozwiązań technologicznych takich jak identyfikowalność, analityka, oprogramowanie do zarządzania emisjami i sztuczna inteligencja, które pomagają klientom osiągnąć ich własne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.
    (źródło: https://www.gartner.com/en/articles/gartner-top-10-strategic-technology-trends-for-2023)

„W każdym kryzysie ukryta jest szansa.”
– Eckhart Tolle

Ostatnie dwa lata były dla wielu przedsiębiorców sprawdzianem ich umiejętności i szybkości do adaptacji w nowych, nieznanych dotąd warunkach rynkowych. Światowi producenci IT wymieniają kryzys klimatyczny i pandemię jako dwa czynniki, które w największym stopniu determinują ich decyzje o kierunkach rozwoju. W polskich warunkach równie ważny jest aspekt wojny na Ukrainie i związane z tym wyzwania w zakresie ciągłości łańcucha dostaw surowców, czy wysokie ceny energii. 

Jakie jednak szanse rodzi obecny kryzys dla producentów i w jaki sposób rozwój posiadanego IT może w tym pomóc? Przyjrzyjmy się temu co proponują najwięksi gracze.

Firma Microsoft przekonuje, że egzystencjalnym priorytetem dla każdej organizacji jest obecnie zrównoważony rozwój. W związku z tym kluczową rolę w rozwoju IT będą miały integracje pomiędzy istniejącymi aplikacjami oraz korzystanie z narzędzi pomagającym firmom rejestrować, raportować i ostatecznie zmniejszać ich wpływ na środowisko. Integracja aplikacji pozwoli przedsiębiorstwu przekształcić się w hiperpołączoną firmę, ujednolicając dane, procesy i zespoły w całej organizacji. (źródło: https://www.microsoft.com/investor/reports/ar22/)

Wg HP aktualnie największe ryzyko dla realizacji celów biznesowych firmy niosą: inflacja, cyberataki, pandemia, zmiany klimatu oraz inwazja Rosji na Ukrainę. Lekarstwem mają być rozwiązania hybrydowe, innowacje w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury, bezpieczne chmury oraz wykorzystanie surowców wtórnych w produkcji. (źródło:https://press.hp.com/us/en/press-kits/2023/hpatces.html#quotes)

IBM również podkreśla konieczność ochrony przez firmy swoich zasobów przed cyberatakami. Jako kolejne priorytety wskazuje elastyczne modele zużycia, zwiększoną efektywność energetyczną i redukcję kosztów.(źródło:https://techchannel.com/Trends/02/2023/ibm-power-strategy-2023#:~:text=By%20TechChannel%20%2F%20February%2014%2C%202023%20The%202023,2023%20strategy%20for%20IBM%20Power%20clients%20and%20partners.)

„Biznes każdej firmy zaczyna się i kończy na dogłębnej analizie liczb.”
– Bill Gates, współzałożyciel Microsoft

Powyższe zestawienie pokazuje jakie trendy będą kształtować rozwój IT w najbliższym czasie. Jakie stąd wnioski dla rodzimy producentów korzystających  z mniej lub bardziej rozwiniętych systemów informatycznych?

Wydaje się, że najrozsądniejszym podejściem do tematu rozwoju IT jest porozmawianie ze swoim dostawcą, na ile jest
w stanie dzięki swoim zasobom i posiadanym technologiom wdrożyć rozwiązania, które zagwarantują zrobienie pierwszego kroku w kierunku hiperpołączenia aplikacji firmowych. Może to być wdrożenie dodatkowych rozwiązań umożliwiających:

  • ochronę przed cyberatakami
  • dostęp do raportów, pochodzących z aplikacji obsługujących wszystkie obszary firmy, na podstawie których będzie można podejmować decyzje m.in. w zakresie wpływu na środowisko, gospodarowania odpadami, efektywności ekonomicznej.

Można również poszukać dostawcy posiadającego w swojej ofercie produkty, które w łatwy sposób można zintegrować
z posiadanym systemem ERP.

Takim dostawcą jest Codlake, który wdraża autorski system dataERP, wspierający zarządzanie przedsiębiorstwem. Największą zaletą systemu jest rozbudowane raportowanie, dzięki któremu wszystkie informacje są dostępne dla użytkownika na jednym ekranie. System posiada wbudowane raporty, które pomagają realizować założenia ESG (nowe CSR). Poszczególne moduły systemu wdrażane są również niezależnie.

Zapraszamy do kontaktu: biuro@codlake.com.*